Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej „Don Bosco – Rzeszów” mieści się przy ulicy Witolda Świadka 5a. Stowarzyszenie zostało założone 13 kwietnia 1995 r. Pierwszym prezesem został ks. Grzegorz Dudek, następnie prezesurę objął ks. Kazimierz Drozd, ks. Janusz Rabiniak, ks. Ryszard Kleczyński, ks. Paweł Gacek, ks. Łukasz Torbicki, obecnie prezesem jest ks. Patryk Chmielewski.

Pierwszy okres działalności SALOS „Don Bosco” w Rzeszowie nie był najłatwiejszy. W sprawozdaniu merytorycznym ks. Grzegorz Dudek wspomina, że Stowarzyszenie włożyło wiele sił, aby wychować młodych zgodnie z programem integralnego rozwoju człowieka na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Wspomina również o ogromnym sukcesie, jakim było wybudowanie z młodzieżą i ludźmi życzliwymi kompleksu boisk sportowych, które jego zdaniem umożliwiało pracę wychowawczą z dziećmi i młodzieżą w systemie prewencyjnym św. Jana Bosco. Budowa boiska została ukończona w przeciągu dwóch lat, jego otwarcie odbyło się 5 czerwca 1999 r., podczas festynu dla dzieci „Radość dla dziecka”. Po upływie pięciu lat praca wychowawcza w systemie prewencyjnym św. Jana Bosco przynosiła widoczne efekty. Ks. Grzegorz Dudek stwierdził, że efektem tej pracy są zmiany w zachowaniu zarówno dzieci jak i młodzieży. „Ta praca się opłaca!”.

Cele i sposoby działalności Stowarzyszenia Salezjańskiej Organizacji Sportowej „Don Bosco” wynikają z duchowości Salezjańskiej i systemu prewencyjnego ks. Jana Bosco. Podejmują wyzwania Soboru Watykańskiego II, a szczególnie Konstytucji Pastoralnej – o Kościele w świcie współczesnym, dekretu – o wychowaniu chrześcijańskim, oraz dekretu o apostolstwie świeckich.

Zgodnie z systemem prewencyjnym św. Jana Bosco nakazującym wychowywanie młodzieży poprzez sport ks. Grzegorz Dudek podjął inicjatywę organizacji wielu imprez sportowych i rekreacyjnych. Zorganizowane zostały przeróżne wyjazdy na obozy, wycieczki i rozgrywki. W 1996 r. odbyła się pielgrzymka rowerowa z Paryża do Lourdes, gdzie wzięło w niej udział 60 osób.

W następne lata organizowane były wyjazdy dzieci i młodzieży w kraju i za granicą. W czasie wakacji w roku 1998 r. SL SALOS „Don Bosco” zorganizowało trzy turnusy obozów sportowych dla dzieci i młodzieży: pielgrzymkę rowerową z Rzymu przez Turyn do Rzeszowa, w której również uczestniczyli uczniowie ze szkoły w Oświęcimiu (30 osób), wyjazd do Warin (Słowacja – 80 osób), oraz obóz sportowy w Humennym (Słowacja – 100 osób).

Ze sprawozdania merytorycznego wyraźnie zauważyć można współprace SL ze środowiskiem szkolnym, gdzie prowadzone były treningi (SP 11, 27, 18, ZSG, ZSE, V LO) dla ok. 250 podopiecznych, którzy jesienią po raz pierwszy wzięli udział w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej (16 drużyn). Rozgrywki te odbywały się na boisku Wyższej Szkoły Pedagogicznej mieszczącej się przy ulicy Rejtana. Po zakończeniu tych rozgrywek rozpoczęto rozgrywki w Amatorskiej Lidze Młodzieżowej Piłki Siatkowej w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz szkoły średnie. Łącznie brało w nich udział 30 drużyn tj. około 200 osób.

Działalność sportowa przynosiła ogromne efekty w postaci nie tylko pozytywnego oddziaływania na dzieci i młodzież, pozwalającego wychować ich na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan, ale również w postaci osiąganych sukcesów sportowych. W 1998 r. SL SALOS „Don Bosco” w Rzeszowie zdobyło wicemistrzostwo SALOSu RP w rozgrywkach Okręgowego Związku Piłki Nożnej (kategoria C) i Piłki Siatkowej (kategoria juniorów młodszych oraz dziewcząt w kategorii juniorek starszych). Poprzez grę w piłkę nożna i piłkę siatkową księża utrzymywali stały kontakt z dziećmi i młodzieżą w liczbie 450 osób, z czego w systematycznych treningach i spotkaniach formacyjnych uczestniczyło 200 osób. Grupa wychowawcza animatorów i trenerów liczyła 12 osób. Warto również wspomnieć, że w listopadzie 1998 r. na międzynarodowy turniej do Węgier wyjechały dziewczęta, gdzie na 14 drużyn usytuowały się na miejscu 9.

W rozgrywkach SALOS w prowincji Krakowskiej brało udział 6 drużyn ze SL SALOS „Don Bosco – Rzeszów”, z czego 5 zajęło miejsce pierwsze, a jedna drużyna miejsce drugie.

Z powodu braku źródeł archiwalnych SL SALOS „Don Bosco – Rzeszów” został przeprowadzony wywiad z ks. Kazimierzem Drozdem. Początkowo nie zajmował on stanowiska prezesa tej organizacji jednak towarzyszył ks. Grzegorzowi w stworzeniu tego dzieła, a w okresie późniejszym był jego kontynuatorem. Po odejściu ks. Dudka objął stanowisko prezesa. Według SALOS rzeczą istotną jest wychowanie poprzez sport, dlatego też autor pracy pozwolił sobie na zadanie pytania: „Skąd wzięła się idea stworzenia takiej organizacji na terenie Osiedla Nowe Miasto w Rzeszowie?” Odpowiedź księdza była jednoznaczna: „Kto nie czuł radości ze zwycięstwa, smutku porażki, emocji, adrenaliny krążącej w żyłach, powiewu wiatru we włosach tuż przed metą? Tak to sport. Kto sam tego nie zaznał na pewno widział sportowców w blasku medali i w cieniu podium, sportowców płaczących ze szczęścia, ale i ze smutku. Sportowców bijących nowe rekordy świata, i tych którzy nawet nie osiągnęli tych starych. Sport budzi emocje, zadziwia, uczy, jednoczy! Kto z nas nie biegł w ostatniej chwili na pociąg, będąc wspomagany dopingiem ludzi stojących na peronie i samego maszynisty wciskającego sygnał odjazdu? Kto nie jechał z zawrotna prędkością na rowerze, pełen obaw czy koło się nie odkręci? Kto nie wędrował w ciszy po górach podziwiając i kontemplując cisze ? To wszystko to sport. Bo sport nie jest tylko dla ludzi wybranych, mających odpowiednie predyspozycje i umiejętności. Sport jest dla każdego z nas! Jest on na wyciągniecie ręki, bo samo wyciągniecie ręki to już aktywność ruchowa. Dlatego i my stajemy naprzeciw zapotrzebowania na ruch, szczególnie tych najmłodszych i trochę starszych. Stąd wziął początek nasz SALOS”. Z wypowiedzi wyraźnie wynika, że organizacja ta została powołana do życia na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Sport jest sposobem na zapobieganie patologii społecznych, jest również źródłem wielu wartości wychowawczych.

Podsumowując wywiad z ks. Kazimierzem ustalono, że w danym okresie funkcjonowały sekcje: piłki koszykowej, piłki siatkowej piłki nożnej oraz sekcja tenisa stołowego. Nastąpił znaczny przyrost dzieci i młodzieży uczęszczającej na treningi sportowo-formacyjne. Do największych osiągnięć tego okresu zaliczamy: udział w Rozgrywkach Ligowych SALOS RP, udział w Rozgrywkach Ligowych organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Polski Związek Piłki Nożnej, regularny udział w Igrzyskach Inspektorialnych, uczestnictwo w Światowych Igrzyskach SALOS. Ponadto warto dodać, że w tym okresie SL SALOS „Don Bosco – Rzeszów” było organizatorem Ogólnopolskich mistrzostw w Fustalu.

To tylko kilka zdań dotyczących życia, działalności Stowarzyszenia SALOS w Rzeszowie.